"Wielcy Twórcy dla Pań, o Paniach i o miłości do Pań" 06-03-2020.

 Dnia 6 marca w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Więcborku miało miejsce spotkanie literacko-muzyczne pt. "Wielcy twórcy dla Pań, o Paniach i o miłości do Pań".

Piątkowe spotkanie poprowadził Pan Leszek Skaza – historyk - regionalista, który jest autorem, współautorem i redaktorem kilkudziesięciu książek i broszur z historii Krajny ze szczególnym uwzględnieniem ziemi sępoleńskiej i nakielskiej. Publikował na łamach „Wiadomości Krajeńskich”. W 2004 roku współredagował pracę zbiorową pt. „Dziedzictwo kulturowe na Krajnie i Pałukach”. Poza tym współtworzył liczne przewodniki promujące walory turystyczne i historyczne Krajeńskiego Parku Krajobrazowego. Pan Leszek, poza pracą zawodową, posiada wiele zainteresowań. Czyta klasyczną literaturę przygodową i grozy. Lubi filmy muzyczne pochodzące ze „Złotego okresu Hollywoodu”. Zajmuje go także historia architektury europejskiej oraz malarstwo pejzażowe, marynistyczne i symboliczne. Bez wątpienia jego największą pasją jest jednak muzyka operowa. Dlatego też, z okazji Święta Kobiet,  został poproszony  o przygotowanie prezentacji o muzyce operowej tworzonej dla i o kobietach.

Spotkanie w więcborskiej książnicy  ku czci płci pięknej, czyli z okazji  Dnia Kobiet, uświetnił swoją „operową gawędą” Pan Skaza. Prelegent opowiadał zgromadzonym paniom o życiu najbardziej znanych kompozytorów o ich miłościach i fascynacji kobietami, które stawały się inspiracją do powstania kolejnych utworów muzycznych. W tym miejscu należy podkreślić, że Pan Leszek wykazał się rozległą i ugruntowaną wiedzą, którą ujął zgromadzone na spotkaniu panie. Prelekcja została ubarwiona tekstami utworów, jakie tworzyli znamienici muzycy. Prelegent przeczytał m.in. list niemieckiego kompozytora i pianisty Ludviga van Beethovena, odnaleziony po śmierci artysty w ukrytej szufladzie jego  biurka. Do dnia dzisiejszego nie wiadomo, która z dam była jego adresatką. Więcborski meloman nie ograniczył się wyłącznie do sylwetek sławnych ludzi. Drobiazgowo przedstawił także przyczyny powstania poszczególnych utworów muzycznych. Omawiał najbardziej znamienite wykonania najsłynniejszych utworów o kobietach i dla kobiet.

Na zakończenie „operowego spotkania” wszystkie obecne w książnicy kobiety, z okazji swojego święta, otrzymały piękne tulipany. Piątkowa  literacko-muzyczna podróż poprzez historię muzyki operowej pozostanie na długo w sercach przybyłych do biblioteki gości. 


 


Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Więcborku
ul. Gen. Hallera 22
89-410 Więcbork
Tel. 52 389 86 22

e-mail: bibliotekawiecbork@wp.pl
Strony internetowe związane z bibliotekarstwem, literaturą, edukacją i kulturą
Polecane strony:
www.wiecbork.eu

Licznik odwiedzin: 607674