Centrum Informacji w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Więcborku.

 

W więcborskiej bibliotece centrum informacji działa już od wielu lat. Realizujemy wiele zadań a co pewien czas zakres świadczonych przez nas usług powiększa się. Do rozwoju centrum informacji wydatnie przyczynił się sprzęt otrzymany w ramach drugiej rundy Programu Rozwoju Bibliotek.

Więcbork to miasto położone nad pięknym jeziorem otoczone lasami w których panuje unikalny mikroklimat- nic więc dziwnego, iż jest to miejscowość turystyczna. W sezonie letnim ale również zimowym wydatnie zwiększa się ilość mieszkańców naszego miasta. Wychodząc naprzeciw pojawiającym się potrzebom od wielu lat prowadzimy Punkt Informacji Turystycznej. Dysponujemy bazą adresową i telefoniczną wszystkich ośrodków znajdujących się w Więcborku i okolicach. Ponadto posiadamy wiele folderów reklamowych uzyskanych od właścicieli punktów wypoczynkowych. Turyści mogą na podstawie dostępnych u nas materiałów zdecydować, gdzie spędzić czas poświęcony na wypoczynek. Wszyscy odwiedzający nasze piękne okolice mogą w bibliotece zaopatrzyć się w wydawnictwa traktujące o regionie, a także gadżety z motywami charakterystycznymi dla Więcborka.

Turyści przychodzą do nas z różnymi pytaniami, nierzadko dotyczą one rozkładu jazdy PKP lub PKS. Dzięki sprzętowi, który otrzymaliśmy z Programu Rozwoju Bibliotek odpowiedz na zadawane pytania jest szybka i nie nastręcza bibliotekarzom kłopotu. Ponadto urządzenie wielofunkcyjne umożliwia sprawne wydrukowanie znalezionych informacji. Przyjezdni mogą także sprawdzić pocztę elektroniczną czy dokonać przelewu przez Internet.

Od kiedy posiadamy sprzęt z Programu Rozwoju Bibliotek odwiedzają nas bezrobotni. W Internecie sprawdzają ofertę lokalnego Urzędu Pracy. Mogą także napisać i wydrukować cv oraz list motywacyjny, lub zwyczajnie wysłać te dokumenty za pomocą poczty elektronicznej. To ważne, iż jest w mieście instytucja oferująca nieodpłatnie tego rodzaju usługi. Osobom bez pracy nie wystarcza środków na opłacenie koniecznych rachunków a co dopiero na zakup komputera z drukarką i dostępem do Internetu.

Dzieci z naszej miejscowości przychodzą do biblioteki w poszukiwaniu informacji. W odrabianiu zadań domowych nieocenioną pomocą są dla nich książki znajdujące się w placówce. Coraz częściej korzystają także z Internetu. Wówczas mogą porównać czy informacje w Internecie nie różnią się od danych zawartych w książce. Zainstalowana na pececie aplikacja Microsoft Office Word pozwala na natychmiastowe zredagowanie pożądanej notatki bądź wypracowania.

Po informacje przychodzą do nas także osoby starsze. Poszukują one wiadomości o zdrowiu lub newsów, dla większości ważne są także informacje o samej obsłudze komputera. Dzięki przeszkoleniu bibliotekarzy w ramach Programu Rozwoju Bibliotek mogą oni swoją wiedzę przekazywać seniorom.

Poza wymienionymi powyżej przychodzą do nas także osoby z różnymi pytaniami- na przykład pragną poznać godziny otwarcia Urzędu Miasta, godziny w jakich działa Biuro Parafialne, bądź adresy ważnych instytucji. Odwiedzający placówkę zadają jeszcze wiele pytań, których w tym miejscu nie sposób wymienić.

Biblioteki od lat pełnią rolę centrów informacji i nie jest to dla naszych instytucji nic nowego. Obecnie ta działalność jest po prostu nazywana po imieniu i zarazem zmienia się wraz z rozwojem techniki i idącymi za nią potrzebami społeczności lokalnej.

 

 

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Więcborku
ul. Gen. Hallera 22
89-410 Więcbork
Tel. 52 389 86 22

e-mail: bibliotekawiecbork@wp.pl
Strony internetowe związane z bibliotekarstwem, literaturą, edukacją i kulturą
Polecane strony:
www.wiecbork.eu

Licznik odwiedzin: 278468