Jan Paweł II - 100. rocznica urodzin Papieża Polaka.

Z okazji przypadającej w 2020 roku 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Więcborku zaprasza do odwiedzin w naszej Książnicy. Zapraszamy do zapoznania się z woluminami przybliżającymi historię życia Karola Wojtyły, prezentującymi wielowątkową opowieść o artyście, filozofie, duszpasterzu, wychowawcy młodzieży oraz o polityku, który wywarł wielki wpływ na kształt dzisiejszego świata. Bogaty dorobek papieża Polaka pokazuje jego aktualność wobec wyzwań i dylematów współczesności. Wszystkie życiowe powołania Karola Wojtyły łączy humanistyczne przesłanie, pełne wiary w drugiego człowieka oraz przekonanie o potrzebie dialogu i porozumienia ponad różnicami kulturowymi i ideologicznymi. Jego fascynująca biografia dowodzi, że ludzkie życie może być zwyczajne w swej niezwykłości.
W 1999 roku Jan Paweł II, w liście do artystów, podkreślił, że zadaniem każdego człowieka jest być twórcą własnego życia. Papież poeta dodał, że człowiek z życia ma uczynić dzieło sztuki.
"Musimy pokonać nasz lęk przed przyszłością. Ale nie możemy go do końca pokonać inaczej, jak tylko razem".
(Przemówienie, ONZ, 1995 r.)
"Okazuje się, że i kichnięcie może mieć sens ekumeniczny. Może służyć sprawie pojednania".
(Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny, Wrocław, 1997 r.)
Czujesz się osamotniony. Postaraj się odwiedzić kogoś, kto jest jeszcze bardziej samotny".
(Homilia, Sopot, 1999 r.)