Zgubne konsekwencje zażywania narkotyków- spotkanie z Jarosławem Niemyjskim

Dnia 15 kwietnia w Miejsko- Gminnej Bibliotece Publicznej w Więcborku miało miejsce spotkanie z Panem Jarosławem Niemyjskim- Certyfikowanym Specjalistą Terapii Uzależnień.

Pan Niemyjski pracuje w Punkcie Konsultacyjno- Profilaktycznym ds. Przeciwdziałania Narkomanii przy Stowarzyszeniu „Dorośli Dzieciom” Instytucja mieści się przy ulicy Szkolnej 8/9 w Sępólnie Krajeńskim.

Z uwagi na coraz większą podaż narkotyków, należy wdrożyć szeroko zakrojone działania profilaktyczne- co pan Jarosław czyni z ogromnym zaangażowaniem. Na spotkaniu obecni dowiedzieli się co to jest marihuana. Niektórzy próbują bagatelizować jej zgubny wpływ na organizm ludzki. Tymczasem uzależnia ona kilkadziesiąt razy mocniej niż nikotyna. Stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Prowadzi do depresji, schizofrenii czy tzw. psychozy marihuanowej. Jest przyczyną przewlekłego zapalenia oskrzeli i zaburzeń czynności układu oddechowego. Regularne zażywanie zmusza człowieka do stopniowego powiększania dawki. W żadnym wypadku nie należy się sugerować sztuczną otoczką niewinności – marihuana pustoszy ludzki organizm. W szpitalach można coraz częściej znaleźć ludzi w bardzo młodym wieku z psychozą po marihuanie.

Zgromadzeni w bibliotece mieli sposobność dowiedzieć się jak trudno wychodzi się z nałogu a jak łatwo do niego wrócić. Nic w tym dziwnego- uzależnienie to stan, w którym człowiek nie jest w stanie obyć się bez danej substancji.

Pan Jarosław wyjaśnił jak niszczą organizm najbardziej znane narkotyki. Podczas dyskusji okazało się także, iż nie ma reguł odnośnie tego kto sięga po narkotyk. Nie zawsze jest to związane z konkretnymi zaburzeniami- nader często zażycie warunkuje ciekawość. Zapoznanie z narkotykiem następuje często na imprezie w czasie wakacji. Młodzież bierze narkotyki gdy inni częstują. Na tym początkowym etapie mniej ważne są przeżycia- liczy się bowiem sytuacja czy chęć bycia akceptowanym przez dane towarzystwo.

Osoby zmagające się z problemem narkotykowym a chcące otrzymać wsparcie mogą dzwonić na „Narkotykowy telefon zaufania”- 801 199 990. Z Punktem Konsultacyjno- profilaktycznym można się kontaktować pod numerem 52 388 25 97, zaś przez cały tydzień w godzinach 8:00- 22:00 można dzwonić pod numer 606 806 117.