Wykład Pani Katarzyny Gardeckiej

W środowe popołudnie w Miejsko- Gminnej Bibliotece Publicznej w Więcborku miał miejsce wykład Pani Katarzyny Gardeckiej. Spotkanie odbyło się pod hasłem: Napoje energetyczne – taka moc niepotrzebna.

Wszyscy obecni tego dnia w więcborskiej placówce dowiedzieli się, że napoje energetyczne zawierają składniki, które mają przyśpieszyć produkcję energii w komórkach. Chwilowo poprawiają samopoczucie, koncentrację, dają krótkotrwały przypływ sił. Są to środki pobudzające wydzielanie adrenaliny i noradrenaliny. Składniki owych substancji to przede wszystkim kofeina i tauryna. Tauryna występuje w czerwonym mięsie zaś kofeina- jak dobrze wiemy- w „małej czarnej”. Niestety ilości tych związków a szczególnie kofeiny są w napojach energetycznych ogromne.

Produkty omawiany na spotkaniu działają na ludzki organizm tak samo jak stres. Częste spożywanie powoduje uzależnienie. Na polskim rynku występuje ponad 50 rodzajów tego typu produktów.

Osoby zgromadzone w bibliotece dowiedziały się również, że nadmierne spożywanie tych produktów może wywołać bóle i zawroty głowy. Nic w tym dziwnego- kofeina w nadmiarze odwadnia, wypłukuje zawarty w organizmie magnez i wapń. Jest także przyczyną złej mineralizacji kości. Napoje energetyczne mogą powodować podrażnienie żołądka i wywoływać reakcje alergiczne.

Na podstawie analizy składników zawartych w omawianych produktach, podważono kilka mitów na ich temat. Napoje energetyczne uzależniają bo zawierają kofeinę. Z powyższych powodów nie można ich pic codziennie. Mogą prowadzić do zawałów serca, zwiększają poziom agresji.

Z uwagi na skład w żadnym wypadku nie wolno mieszać ich z alkoholem. Jak powszechnie wiadomo alkohol przyśpiesza krążenie krwi- tak więc w połączeniu z napojami energetycznymi może być dla ludzkiego organizmu szalenie niebezpieczny.

Rodzice winni zwrócić szczególną uwagę jakie napoje spożywają ich dzieci następne spotkanie z Panią Katarzyna Gardecką już w czerwcu.