Spotkania ze zdrowiem- właściwosci wybranych ziół

Dnia 10 lutego w Miejsko- Gminnej Bibliotece Publicznej w Więcborku miało miejsce spotkanie Z Panią Katarzyną Gardecką. Tematem poniedziałkowego wykładu były właściwości lecznicze wybranych ziół.

Jak zawsze pani Katarzyna do spotkania przygotowała się bardzo sumiennie. Obecni dowiedzieli się wiele o znaczeniu roślin, które zwykliśmy uważać się za chwasty. Tymczasem drzemie w nich ogromny potencjał leczniczy. Substancje zawarte w owych roślinach stanowią alternatywę dla wielu drogich leków.

Zebrani w poniedziałkowe popołudnie usłyszeli, iż warto nauczyć się rozpoznawać poszczególne zioła i zbierać je samemu. Wówczas bowiem wiemy, skąd pochodzą. Tymczasem kupując gotowe mieszanki w sklepie, nie ma się nigdy pewności gdzie składniki były zbierane. Nic również nie wiadomo o ich przechowywaniu a także obróbce.

Podczas spotkania omówiono wiele zagadnień. Zgromadzeni dowiedzieli się, że bolączką cywilizacyjną jest obecnie ogromny spadek ilości potasu w organizmach ludzkich. Dlatego warto w naturalny sposób starać się utrzymać jego prawidłowy poziom. Bogatym źródłem potasu jest mniszek lekarski oraz rumianek.

Dziurawiec natomiast wykazuje działanie wspomagające wątrobę. Jest to świetny antydepresant. Należy jednak pamiętać, że w okresie stosowania dziurawca nie należy wystawiać się na działanie promieni słonecznych- ponieważ mogą wówczas wystąpić niekorzystne zmiany skórne.

Krwawnik pospolity hamuje krwawienia wewnętrzne. Z tego powodu jest polecany w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Na częstą obecnie przypadłość czyli hemoroidy stosuje się nasiadówki w wywarze z perzu. Poza tym polecany jest w stanach zapalnych układu oddechowego oraz kamicy nerkowej i obstrukcji. Babka lancetowata pobudza wytwarzanie interferonu- czyli białka uwalnianego przez komórki ciała, jako odpowiedz na obecność patogenów czyli wirusów, bakterii i pasożytów oraz komórek nowotworowych. Rolą interferonów jest zapewnienie komunikacji pomiędzy komórkami ciała , w celu pokonania owych patogenów.

Zakończenie wykładu nie było równoznaczne z końcem spotkania. Wówczas osoby obecne w bibliotece miały sposobność zadawać Pani Katarzynie pytania- z czego wszyscy skorzystali. Ponieważ poruszany na spotkaniu temat nie został do końca wyczerpany- marcowe spotkanie ze zdrowiem również zostanie w całości poświęcone właściwościom wybranych ziół.