Konkurs wiedzy o regionie

O historii a tak ze tradycji należy pamiętać. Nie tylko sami powinniśmy owe szczytne wartości kultywować ale także wpajać je młodszym pokoleniom. Młodzi winni być dumni- jako polscy obywatele a także jako mieszkańcy naszej „małej ojczyzny.”. Z tego powodu Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Więcborku wspólnie z Biblioteką Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego oraz Nadleśnictwem w Runowie Krajeńskim zorganizowały 21 maja kolejną edycję Konkursu Wiedzy o Regionie.

Udział w przedsięwzięciu. brały dzieci z okolicznych szkół. Konkurs miał miejsce w Bibliotece Szkoły Podstawowej im Kornela Makuszyńskiego w Więcborku. Tego dnia w gmachu więcborskiej podstawówki zjawiły się dzieci z Sypniewa, Zakrzewka, Runowa Krajeńskiego oraz Pęperzyna. Na początku Pani Dyrektor Izabella Gatz powitała obecnych a także życzyła powodzenia uczestnikom konkursu. Następnie Panie Wioletta Górecka i Krystyna Strzelczyk zapoznały dzieci z zasadami konkursu oraz pilnowały by cale przedsięwzięcie przebiegło sprawnie i zgodnie z regulaminem.

Pytania konkursowe ułożono w formie testu. Były tam pytania zmuszające do zakreślenia prawidłowych odpowiedzi. Inne wzmagały podania odpowiedzi w całości. Było nawet zagadnienie dotyczące haftu krajeńskiego- odpowiedz wzmagała wykonania prawidłowego rysunku. Pytania dotyczyły zagadnień geograficznych, statystycznych, przyrodniczych i historycznych. Młodzi zostali sprawdzeni ze znajomości wydarzeń jakie są dla naszego miasta ważne. Uczniowie szkół podstawowych zostali sprawdzeni ze znajomości herbu Więcborka. Nie zabrakło zagadnień związanych z lokalnymi podaniami i legendami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie. Nie pominięto pytań związanych z historycznymi rodami , których przedstawiciele mieli niemały wpływ na loklana historię. Wiele zagadnień poświęcono okolicznej faunie i florze.

Po upływie czasu przewidzianego na wypełnienie testu komisja w składzie: Marzena Młodzik, Katarzyna Różycka i Leszek Skaza przystąpiła do oceny testów. Następnie członkowie komisji omówili poszczególne pytania zwracając szczególną uwagę na te, które sprawiły uczestnikom największe kłopoty.

Na zakończenie przyszedł czas na ogłoszenie zwycięzców. Oto oni począwszy od pierwszego miejsca:

I Natalia Borowiak

II Patryk Zawieja

III Julia Kubera

Wyróżnienia przyznano także dla

Jakuba Wiese oraz Marceliny Karamuckiej.

Tego dnia nie było wygranych i przegranych. Instytucje organizujące konkurs przygotowały upominki dla wszystkich dzieci uczestniczących w powyższym przedsięwzięciu.