Jacek piecze placek- babka gotowana i mazurek wielkanocny

Dnia 16 kwietnia w Miejsko- Gminnej Bibliotece Publicznej w Więcborku miał miejsce pokaz pieczenia babki gotowanej oraz mazurka wielkanocnego. W roli kucharza wystąpił Jacek Grabowski.

Jacek od wielu lat angażuje się w życie lokalnej społeczności dlatego warto w kilku zdaniach przybliżyć jego sylwetkę. Od urodzenia mieszka w Sośnie- ale dzięki swojej działalności na rzecz „małej ojczyzny” zna go większość mieszkańców powiatu. Jest nie tylko kucharzem, pisze również wiersze i artykuły, które ukazują się na łamach lokalnej prasy. Po raz pierwszy zadebiutował w Wiadomościach Krajeńskich . W 2007 roku zajął pierwsze miejsce w konkursie literackim na „List miłosny”. W roku 2008 otrzymał wyróżnienie podczas X Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Stanisława Leca w Nowym Targu. Jest autorem dwóch tomików poetyckich: Zagubiony uśmiech i Sam wśród milionów. Jacek Grabowski to absolwent Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy- studiował Oligofrenopedagogikę i Rewalidację. Jacka nierzadko możemy spotkać w szkołach – poprzez swoje pokazy pragnie nauczyć dzieci nie tylko pieczenia ale także szacunku do własnej pracy i wiary w swoje możliwość. Zapytany o plany na przyszłość powiedział, że przygotowuje się do wydania kolejnego tomiku poezji a także książki zawierającej wojenne wspomnienia mieszkańców naszej pięknej Krajny.

Podczas przygotowywania ciasta Jacek odpowiadał na pytania zgromadzonych w bibliotece pań. Okazało się że zamiłowania kulinarne odziedziczył po swojej babci Irenie, która przez wiele lat działała na rzecz mieszkańców Sośna. Jak przewodnicząca Koła Gospodyń prowadziła kursy racjonalnego żywienia a także kroju i szycia. W dzieciństwie Jacek podpatrywał ją przy pracy a ciągu wielu lat swojej działalności starał się bazować na przekazanych mu przepisach i je udoskonalać. Efektem powyższych działań było wydanie książki pt.: Krajeńskie Ciacho. W książce oprócz oryginalnych receptur znaleźć można zdjęcia z przeprowadzonych przez Jacka pokazów.

W trakcie środowego spotkania Jacek Grabowski upiekł mazurek wielkanocny i babkę gotowaną. Mazurek bakaliowy z nadzieniem owocowym powstał według autorskiego przepisu Jacka. Receptura na babkę była przerobionym przepisem babci Ireny. Zgromadzona w bibliotece publiczność poznała wiele sposobów umożliwiających skrócenie czasu przygotowania ciasta. Efektem spotkania były dwa pyszne placki- urzekły wszystkich nie tylko widokiem ale przede wszystkim wspaniałym smakiem. Pokaz okazał się bardzo owocny- z pewnością na niejednym świątecznym stole zagości babka gotowana lub mazurek upieczony według przepisu Jacka Grabowskiego.