Zaufanie w medycynie. Wykład Pana Macieja Rewakowicza.

Kultura po chrześcijańsku w więcborskiej bibliotece

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Więcborku z dużym zaangażowaniem uczestniczyła w przedsięwzięciach towarzyszących XIV Powiatowemu Tygodniowi Kultury Chrześcijańskiej. Początek tygodnia obfitował w godne uwagi wydarzenia, jego koniec również przyciągnął do więcborskiej placówki rzesze mieszkańców.

Na wstępie warto wspomnieć o niespodziance jaką biblioteka przygotowała dla przedszkolaków z placówki w Sypniewie. W czwartkowe przedpołudnie pociechy miały niecodzienną okazję do wysłuchania wierszy Pani Ireny Boroch. Pani Irena jest naszą rodzimą poetką. Jako jedna z niewielu w naszej gminie tworzy poezję i bajki dla najmłodszych. Przy wsparciu więcborskiej biblioteki a także licznych sponsorów udało się niedawno wydać pierwszy tomik jej poezji. Utwory poetki były już nieraz prezentowane przy okazji spotkań z więcborskimi pociechami. W czwartek sposobność do zapoznania się z nimi miały dzieci z Sypniewa.

Nie była to jedyna niespodzianka przygotowana tego dnia dla najmłodszych. Do przedszkola zawitała również Pani Ilona Liszka. To malarka znana w naszej gminie a także daleko poza jej granicami. Płótna które wyszły spod jej ręki zawędrowały do Niemiec a nawet na Florydę. Maluje obrazy o tematyce religijnej oraz pejzaże. W czwartkowe przedpołudnie dzieci mogły zapoznać się z tajnikami sztuki malarskiej. A po zakończonej pogadance goście zaprosili je do mini konkursu. Każde dziecko, które chciało w nim uczestniczyć musiało zaśpiewać przybyłym paniom jakąś piosenkę. W nagrodę za ten wyczyn pani Liszka namalowała danemu przedszkolakowi portret. Na zakończenie spotkania dla wszystkich pociech przewidziano słodką niespodziankę.

W piątek więcborska biblioteka gościła lekarza Pana Macieja Rewakowicza. To już drugie spotkanie z Panem Maciejem. Po raz pierwszy Pan Maciej pojawił się w placówce przy okazji wystawy fotograficznej. W tym miejscu należy wspomnieć, że pasją bydgoskiego lekarza jest wspinaczka i fotografowanie gór. Zdjęciami i opowieściami o swoich wyprawach podzielił się z przybyłymi dwa tygodnie temu. Zaś w piątek 9 listopada poprowadził wykład, w którym przedstawił swoje spojrzenie na eutanazję.

Frekwencja na spotkaniu dopisała. Eutanazja należy do tematów bardzo trudnych a w wyniku ciągłych sporów- wciąż aktualnych. Pan Maciej dokonał bardzo szczegółowego wprowadzenia do tematu. Opowiedział zebranym o współczesnych rodzinach a także przedstawił realne zagrożenie, które polega na rozluźnieniu więzi międzypokoleniowych. Ponadto zauważył, iż żyjemy w czasach kultu przemian. Nie zawsze zastanawiamy się czy dana zmiana jest do końca dobra- liczy się sama zmiana. Wiele miejsca bydgoski lekarz poświęcił kwestii zaufania. Przytoczył mnóstwo przykładów- w tym także z historii. Doszedł do wniosku, że zaufanie w medycynie ma charakter fundamentalny. Nie może ono zostać zastąpione jakimś nadzorem. Rozwiązania takie może proponować jedynie osoba, która na medycynie kompletnie się nie zna. Lekarz w Polsce nie może przeprowadzać eutanazji- winien ratować pacjenta jak długo to tylko możliwe. Polskie prawo jednoznacznie zakazuje eutanazji.

Niezwykle interesująca okazała się dyskusja po zakończonym wykładzie. Publiczność zadawała trudne pytania prelegentowi. Na przykład o przesłanki, którymi winien się kierować lekarz podczas wyboru jednego biorcy spośród wielu.

XIV Powiatowy Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w więcborskiej bibliotece obfitował w ważne wydarzenia. Spora frekwencja była potwierdzeniem, iż tematyczny dobór imprez był bardzo trafny. Biblioteka zawsze popiera wszelkie działania służące naszej lokalnej społeczności. Za rok placówka postara się przygotować jeszcze bardziej interesujący program spotkań w ramach kolejnego Powiatowego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej.