Spotkanie z Marią Wiernikowską oraz wystawa Nasze Nekropolie 09.11.2011

Coroczna organizacja Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej to już tradycja. Różne instytucję łączą swoje siły, żeby przedsięwzięcie przyniosło jak najlepsze efekty. Do powyższych należy również Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Więcborku. Środa w więcborskiej placówce była wyjątkowo bogata w interesujące wydarzenia. O godzinie 12:00 odbyło się spotkanie z Maria Wiernikowską zaś o 16:30 miało miejsce otwarcie wystawy fotograficznej pt.: Nekropolie Krajny.

Maria Wiernikowska to znana dziennikarka- prowadziła cykl reportaży w TVP Info pt Telewizja objazdowa. Była również korespondentką wojenną w Jugosławii, Czeczenii, Rosji, Afganistanu. Zasłynęła materiałami z katastrofalnej w skutkach powodzi z 1997 roku. Przez pewien czas zajmowała się badaniem korupcji i demaskowaniem afer współczesnej Polski- do tego tematu nawiązuje książka Zwariowałam.

Frekwencja na spotkaniu dopisała, jak sama dziennikarka zauważyła była to dyskusja międzypokoleniowa. Nie zabrakło młodzieży, dziennikarzy, oraz ludzi zainteresowanych punktem widzenia Marii Wiernikowskiej. Ów punkt widzenia na wiele spraw, dziennikarka przedstawiła bardzo dokładnie. Słuchacze nie zgadzali się z jej poglądami w wielu sprawach co sprowokowało niezwykle interesującą dyskusję. Młodzież dynamicznie angażowała się w rozmowę. Młodzi ludzie potrafili przy użyciu rzeczowych argumentów bronić swoich racji.

Na wieczornej ekspozycji przybyli goście mieli sposobność do obejrzenia fotografii Ewy Szydeł, Andrzeja Ossowskiego i Marcina Łangowskiego. Fotografie ukazywały cmentarze nam bliskie, czasem zapomniane lub zaniedbane. Autorzy kolejno przedstawiali zebranym motywy kierujące nimi w wyborze takich a nie innych obiektów. Wystawa stała się okazją do rozmowy na poważne tematy. Dyskutowano o przemijaniu i kruchości ludzkiego życia. Rozmowa trwała do późnych godzin wieczornych.