Bookcrossing w bibliotece

Czwartek 9 czerwca w więcborskiej bibliotece był dniem obchodów Święta Wolnych Książek. Czytanie rozwija wyobraźnię szczególnie u najmłodszych- nic więc dziwnego, że tego dnia placówka gościła w swoich zawsze przyjaznych progach dzieci ze szkoły podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Więcborku.

Idea bookcrossingu narodziła się w U.S.A. Bardzo szybko swoim zasięgiem objęła cały świat. W Polsce pojawiła się już w 2003 roku. Celem przedsięwzięcia jest nieodpłatne przekazywanie książek . Nie mają one leżeć na półkach lecz wolne, krążyć pomiędzy ludźmi. Te książki można znaleźć wszędzie: w parkach, na ławkach, w autobusach, tramwajach oraz w specjalnie przygotowanych miejscach takich jak na przykład biblioteki.

W czwartkowe popołudnie pogoda nie dopisała, nie była to jednak przeszkoda dla małych bookcrosserów w przybyciu do więcborskiej placówki. Goszczono wówczas przedstawicieli trzech klas szkoły podstawowej. Spotkanie nie polegało wyłącznie na złożeniu w przygotowanym miejscu uwolnionych książek. Więcborska biblioteka przy każdej okazji propaguje ideę głośnego czytania najmłodszym- i tym razem dzieci wysłuchały przepięknych bajek. W rolę przewodników po świecie książek wcieliły się panie: Joanna Jańczak- bibliotekarka oraz Monika Kotarak- pracownik U. M. Więcbork. Obecne wówczas dzieci bardzo pilnie słuchały czytanego tekstu, musiały potem narysować w grupach wszystko co widziały „oczyma wyobraźni”.

Nie był to koniec niespodzianek tego dnia, dla dzieci przygotowano bowiem mini quiz i krzyżówki do wspólnego rozwiązywania. Na zakończenie otrzymały okolicznościowe dyplomy od biblioteki a także drobne upominki od pani Moniki.