Miejsko- Gmina Biblioteka Publiczna w Więcborku nie tylko gromadzi i udostępnia zbiory. Aktywnie promujemy lokalną tradycję, kulturę oraz sztukę. Popieramy szereg inicjatyw mających na celu aktywizację społeczności lokalnej. Promujemy rodzimych poetów, malarzy, rzeźbiarzy- jednym słowem wspomagamy lokalną twórczość kulturalną. Warto w tym miejscu powiedzieć jaki charakter ma pomoc przez nas oferowana. Jest to z pewnością przestrzeń niezbędną dla ludzi z inicjatywą- u nas mogą się spotykać- by rozwijać swoje pasje. Przykładem są zajęcia koła Zręczne dłonie, panie w nim zrzeszone spotykają się cyklicznie by realizować swoje zainteresowanie haftem wstążeczkowym i nie tylko. Osoby zrzeszone w kole zajmują się również wykonywaniem ozdób świątecznych. Ich wysiłek przynosi wymierne efekty- angażują się w działalność biblioteki. Często uczestniczą w zajęciach z dziećmi w różnym wieku. Przykładem może być spotkanie z przedszkolakami, które miały okazję nauczyć się wykonywania ozdób wielkanocnych. Innym razem panie wybrały się do więcborskiego przedszkola i tam poprowadziły zajęcia z maluchami. Najmłodsi dowiedzieli się czym jest haft wstażeczkowy oraz jak wykonać zabawki przy użyciu starych, zużytych ubrań oraz artykułów dostępnych w każdym domu. Bibliotekarze doceniają wszystkich mieszkańców chcących działać na rzecz rozwoju lokalnej społeczności. Dla tego w ramach podziękowania dla członków koła Zręczne dłonie co pewien czas organizowane są wystawy, na których można zobaczyć dzieła przez nich wykonane. Każda z pań posiada swoje ulubione motywy, wykorzystywane w tworzonych dziełach. Dla jednej najbardziej wdzięcznym obiektem pracy są róże, dla innej bzy, kolejna „maluje igłą” przepiękne słoneczniki. Indywidualne podejście do pracy każdej z autorek sprawia, iż niektóre obrazy mimo wspólnego motywu przewodniego, przedstawiają ów kluczowy element inaczej.

Do ludzi z inicjatywa nalezą z pewnością członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki. Spotykają się oni cyklicznie by omawiać problemy zawarte w przeczytanych książkach. W tym miejscu należy wspomnieć ze Miejsko- Gminna Biblioteka Publiczna w Więcborku włącza się w ogólnopolską akcję Cała Polska Czyta Dzieciom. Osoby zrzeszone w Dyskusyjnym Klubie Książki są nieocenioną pomocą dla naszej instytucji Zapraszamy je na spotkania z najmłodszymi, podczas których czytają wiersze i bajki. Pani Irena Boroch- należąca do DKK jest autorką wielu utworów dla najmłodszych. Staraniem Biblioteki oraz dzięki ofiarności sponsorów udało się wydać jej wiersze i bajki w formie tomiku.

Z pewnością do ludzi z inicjatywą należy lokalna poetka Pani Anna Lemańczyk jest ona autorką tomiku poezji pt.: Opowieści z mchu i paproci. Podczas spotkania promującego publikację najmłodsi z uwagą i zaciekawieniem słuchali wybranych utworów. Dostarczyły im one niezapomnianych wrażeń i z pewnością rozbudziły nadzieję na kolejną część cyklu.

Nasza „Mała Ojczyzna” może pochwalić się mieszkańcami posiadającymi wiele talentów poniższa galeria przedstawia niektórych z nich.

 

 

 

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Więcborku
ul. Gen. Hallera 22
89-410 Więcbork
Tel. 52 389 86 22

e-mail: bibliotekawiecbork@wp.pl
Strony internetowe związane z bibliotekarstwem, literaturą, edukacją i kulturą
Polecane strony:
www.wiecbork.eu

Licznik odwiedzin: 278452