Wernisaż prac Więcborskiego Klubu Seniora

Dnia 30 września więcborskiej bibliotece miał miejsce Wernisaż Prac Więcborskiego Klubu Seniora.

Na wstępie należy zaznaczyć, że zadanie zostało zrealizowanie w ramach projektu pod nazwą: Aktywność Seniora przez różowe okulary- dofinansowanego ze środków Województwa Kujawsko- Pomorskiego. Za cel  postawiono sobie zadanie zwiększenia aktywności społecznej wśród Seniorów naszej gminy. Klub Seniora działa bardzo prężnie już od 2009 roku- odpowiada on na potrzeby ludzi starszych, częściowo izolowanych społecznie, niepełnosprawnych lub samotnych. Wspólne działania sprzyjają integracji i aktywizacji środowiska lokalnego. Te wszystkie inicjatywy przeciwdziałają marginalizacji i wykluczeniu społecznemu seniorów.

W ramach piątkowej ekspozycji można było podziwiać prace aż 17 osób. Byli to: Elzbieta Begiert, Krystyna Budnik, Krystyna Budnik,  Zofia Dorau, Urszula Hlinka, Alina Hoszowska , Halina Hoszowska, Kazimierz Hoszowski,  Halina Kleinowska, Zofia Lange, Adela Niemann, Jerzy Pikulik,  Eugeniusz Pronobis, Gertruda Pronobis, Helena Pyszka, Władysława Weber oraz Alina Czajkowska

Po powitaniu, goście biblioteki mieli sposobność dowiedzieć się kilku ważnych faktów dotyczących projektu. Wiele słów uznawania skierowali do artystów przedstawiciele Miejsko- Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz władz miasta w osobach: Dyrektora Tomasza Siekierki i Dyrektor Izabeli Szmaglińskiej oraz Burmistrza Więcborka Waldemara Kuszewskiego. Nie zapomniano o koordynatorce całego przedsięwzięcia, którym była Barbara Patyna. Pani Barbara włożyła bardzo wiele trudu w pracę z seniorami jak również w przygotowanie samego wernisażu.  Głos zabrała również Urszula Hlinka Przewodnicząca Klubu Seniora i jedna z artystek- Halina Kleinowska.

Wiele o eksponatach mówili sami artyści. Seniorzy dyżurowali w bibliotece przez cały dzień, udzielając wyczerpujących informacji licznym gościom zwiedzającym wernisaż.

Dzieła, które można było podziwiać podczas wystawy były efektem wielu zajęć z rękodzielni artystycznej i ceramicznej. Eksponaty reprezentowały rozmaite techniki wykonania: glina, papier, decoupage, szkło, akwarela. Motywy także były różnorakie- obok sztuki użytkowej występowała też ozdobna. Można było podziwiać drewniane szkatułki czy malowane akwarelą naczynia. Zastosowanie w rękodzielnictwie znalazły także przedmioty dla postronnych obserwatorów bezużyteczne- artysta potrafił zamienić starą puszkę w małe arcydzieło. Ciekawostką okazały się ozdobne kapelusze wykonane przez seniorów na Marsz Kapeluszowy. W tym roku  uczestnicy po raz ósmy przemaszerowali ulicami Bydgoszczy. Na wernisażu nie zabrakło także prac wypalanych w glinie. Z niekłamanym uznaniem wyrażano się o tych przedmiotach.

Wszystkie prace zasługiwały na podziw. Ich różnorodność cieszy- żaden autor nie powielał bowiem innego. Rękodzielnicy starali się w motywie artystycznym, który był im najbliższy ukazać pomysłowość i wrażliwość. Jesteśmy pewni, że więcborscy seniorzy jeszcze nie jeden raz będą gościć ze swoimi pracami w Miejsko- Gminnej Bibliotece Publicznej w Więcborku.

M. Łangowski