Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki 29-06-2020.

 

Dnia 29 czerwca w Miejsko—Gminnej Bibliotece Publicznej w Więcborku miało miejsce spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych. Tym razem omawiano autobiografię Michelle Obamy.

Książka zawiera wiele nieznanych dotąd wątków z życia pierwszej damy USA. Jest to ogrom odpowiedzialności, nie tylko o własny ale również i należący do męża, wizerunek. Co nabiera szczególnego znaczenia w świetle kadencyjności prezydenckiego urzędu. Bohaterka i zarazem autorka opowiada o życiu w Białym Domu. Bycie żoną prezydenta niesie za sobą wiele niezapomnianych przeżyć i sytuacji. Jest ekscytujące pełne splendorów, bali i rautów.  Jednak cały ten blichtr nie może przesłonić istotnych minusów piastowania funkcji pierwszej damy. Każdy dzień to batalia o zachowanie prywatności. Życie w blasku fleszy niezwykle męczy. Nie ma tu miejsca na odrobinę nieładu, spontaniczności. Każde posuniecie będzie bowiem analizowane przez potencjalnych wyborców.

Książka to nie tylko relacja z, ważnych dla Amerykanów, ośmiu lat prezydentury Baracka Obamy. To także opis dzieciństwa w południowym Chicago. Tam mała Michelle dzieliła sypialnię z bratem Craigiem. Na ulicach swojego rodzinnego miasta bawiła się w berka. Jednak wspaniałe czasy szybko minęły i bohaterka po kilku latach odnalazła się na prestiżowym Princeton. Uczyła się w tym miejscu mimo faktu, że była jedyną ciemnoskórą kobietą w grupie.

Czytelnicy na kolejnych stronach książki dowiadują się w jakich okolicznościach doszło do spotkania Michelle z jej przyszłym mężem. Otóż pewnego razu kiedy pracowała w biurze, należącym do firmy zajmującej się prawną obsługą korporacji, pojawił się student o nazwisku Obama. W autobiografii nie brakuje relacji z dalszych losów obojga małżonków i rzeczowego opisu trudnej drogi prowadzącej do Białego Domu.

Czy spójne powiązanie tak wielu wątków w jednej książce jest możliwe? Michelle Obama przekonała czytelników ze tak. Członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki podczas spotkania starali się je zanalizować. Oczywiście w tak krótkim czasie nie jest to wykonalne. Dlatego poniedziałkowe popołudnie w Letniej Czytelni naszej Biblioteki, w ocenie klubowiczów , należało do udanych. Członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki przy Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Więcborku polecają książkę autorstwa Michelle Obamy pt. „Becoming. Moja Historia”.  


Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Więcborku
ul. Gen. Hallera 22
89-410 Więcbork
Tel. 52 389 86 22

e-mail: bibliotekawiecbork@wp.pl
Strony internetowe związane z bibliotekarstwem, literaturą, edukacją i kulturą
Polecane strony:
www.wiecbork.eu

Licznik odwiedzin: 219808