Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki 24-07-2020.

Dnia 24 lipca w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Więcborku miało miejsce spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem omawiano powieść autorstwa Małgorzaty Sidz pt. „Kocie chrzciny. Lato i zima w Finlandii”.

Finlandia to kraj zagadkowy. Małgorzata Sidz przedstawia zróżnicowany obraz życia Finów. Wielu z nas zna go tylko z książek lub telewizji. To ziemia o dziewiczej przepięknej przyrodzie. Finowie dysponują najnowszymi zdobyczami techniki i rozwiniętym systemem edukacji. Jednak klimat tego państwa niekoniecznie zachęca do odwiedzin. Szczególnie północ leżąca w okołobiegunowej i subpolarnej strefie klimatycznej nie sprzyja wszystkim odwiedzającym. Tym faktem nie zrażają się jednak obywatele rosyjscy – stanowią bowiem największy odsetek turystów.

Autorka książki, omawianej przez klubowiczów, odgadła, że Polakom Finlandia najbardziej kojarzy się z twórczością pisarki Tove Jansson. Któż z nas nie zna rodziny Muminków. Omawiana na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki pozycja przeznaczona jest jednak dla dorosłych.  Autorka w niezapomniany sposób opisuje zjawisko zorzy polarnej ale dla przeciwwagi wspomina o pladze depresji i o melancholii wśród Skandynawów. Na kolejnych stronach reportażu wyjaśnia czytelnikowi czym jest „gaciopicie” Finów, którzy nie stronią od alkoholu. Spożywają go w towarzystwie ale także w samotności. Siedzą wówczas w wygodnych, rozciągniętych ubraniach – stąd powyższy termin. Klubowicze zgromadzeni w więcborskiej książnicy stwierdzili, że pisarka potrafi w mistrzowski sposób przeplatać ważne wątki z trafnymi  spostrzeżeniami, tak  by czytelnika zbytnio nie przytłoczyć ale zarazem nie znudzić.

Poza tym obecni tego dnia w bibliotece poruszyli temat istniejących w Finlandii więzi rodzinnych, a właściwie ich poważny brak. Podstawowa komórka społeczna tego kraju określana jest terminem „rodziny nuklearnej” czyli dwupokoleniowej – składającej się z rodziców  oraz dzieci. Osoby starsze w większości dożywają swoich dni w ośrodkach spokojnej starości. Ten model kłóci się z polską mentalnością. U nas w społeczeństwie wciąż przeważają domy wielopokoleniowe. A tradycją jest przekazywanie życiowych mądrości dzieciom i wnukom.

Goście więcborskiej biblioteki wspominali ponadto o ważnym dla Finów rozdziale historii, czyli  o wojnie zimowej. Agresję na Finlandię potępiał wówczas cały świat. Społeczeństwa zachodnie kibicowały małemu bohaterskiemu narodowi, którego ogromna sowiecka machina nie była w stanie złamać. Finowie, mimo utraty małej części terytorium, obronili swoją niezależność.

Członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych przy Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Więcborku polecają czytelnikom książkę Małgorzaty Sidz pt. „Kocie chrzciny. Lato i zima w Finlandii”.


Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Więcborku
ul. Gen. Hallera 22
89-410 Więcbork
Tel. 52 389 86 22

e-mail: bibliotekawiecbork@wp.pl
Strony internetowe związane z bibliotekarstwem, literaturą, edukacją i kulturą
Polecane strony:
www.wiecbork.eu

Licznik odwiedzin: 219778