Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki 20-12-2016.

Dnia 20 grudnia w Miejsko - Gminnej Bibliotece Publicznej w Więcborku miało miejsce spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem omawiano powieść Jacka Kaczmarskiego pt. „Plaża dla psów”.

Jacek Kaczmarski jest kojarzony głównie jako autorem pieśni, które jako głos antykomunistycznej opozycji na zawsze zapisały się w naszej współczesnej historii. Członkowie klubu przyjęli powieść ze sporą ciekawością. Wszyscy byli zainteresowani jak poeta, kompozytor, autor tekstów piosenek oraz piosenkarz poradził sobie jako prozaik. Akcja książki rozgrywa się w Australii i porusza temat Polonii. Nic dziwnego, że rozmawiano na temat emigracji. Mówiono o zagadnieniach związanych z wyjazdem na obczyznę z powodów materialnych bądź politycznych. Jak człowiek przeżywa tęsknotę za krajem? Czy asymiluje się ze środowiskiem? Może zapuszcza korzenie w nowej rzeczywistości? Na te i inne pytania starano się odpowiedzieć. A było o czym rozmawiać. Nasi obywatele w różnych dziejowych momentach musieli opuszczać swój kraj i tworzyć na obczyźnie namiastkę Polski. Udawało się to z różnym skutkiem. Akcja „Plaży dla psów” rozgrywa się w Australii. Dlatego wiele mówiono również o tym kraju. Dla wielu jest to terra incognita. Wciąż niepoznana, odległa, pełna dzikich i groźnych zwierząt. Wszyscy, którzy starają się o obywatelstwo nie mają łatwego zadania. Co ludzi pociąga w tym kontynencie - nie wiadomo. Opinia klubowiczów na temat samej książki była jednoznacznie negatywna. Autor poruszał interesujące wszystkich zagadnienia, niestety robił to w nieodpowiedni sposób. Szczególnie nie podobał się język użyty w powieści. Klubowicze polecają „Plażę dla psów” jedynie osobom bardzo wytrwałym.