Półkolonie w bibliotece

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Więcborku wspólnie z Krajeńskim Parkiem Krajobrazowym przygotowała półkolonie letnie. Odbyły się one w dniach od 24-07-2017 do 28-07-2017.

Program tegorocznych półkolonii skupiał się wokół hasła „ Lokalna przyroda naszym wspólnym dobrem”. Zajęcia dydaktyczne miały za zadanie  angażować percepcję dziecka na każdym poziomie. W pociechach staraliśmy się wzbudzić miłość i szacunek do lokalnej przyrody, która jest przecież naszą spuścizną. W pracy z dziećmi uczestniczyli bibliotekarze oraz pracownicy Krajeńskiego Parku Krajobrazowego, byli to: Pani Grażyna Witczak - główny specjalista ds. dydaktycznych, promocji i turystyki, Pani Monika Ewert - specjalista ds. dydaktycznych, promocji i turystyki oraz Pan Mariusz Szczepański – edukator przyrodniczy. Do współpracy zaproszono także mistrza cukierniczego i piekarskiego – Pana Andrzeja Ossowskiego. Zajęcia miały charakter poznawczy - odbywały się w bibliotece oraz na wolnym powietrzu. Dzieci konsekwentnie, każdego dnia - poznawały otaczającą nas faunę i florę. Pracowały z kluczami niezbędnymi do oznaczania roślin. Wspólnie uczestniczyły w grze „Wszędobyl”, która uczy bezpiecznego zachowania się w lesie. Wykorzystując dostępną w bibliotece bazę książkową, poznawały budowę kwiatów. Następnie posiadane informacje używały w praktyce – wykonywano bowiem kwiaty z pianki foarmiran. Pociechy dowiedziały się na czym polega recykling. Z materiałów recyklingowych powstawały także kolorowe węże. Oprócz zajęć ukierunkowanych na poznawanie otaczającej nas przyrody w trakcie całych półkolonii, odbywały się warsztaty kulinarne. Pan Andrzej Ossowski przygotował specjalny przepis na chlebowy zakwas. Uczestnicy zajęć mieli za zadanie codziennie ów zakwas ”dokarmiać”. Podczas ostatniego spotkania do biblioteki przybył Pan Andrzej, który z wcześniej przygotowanego kwasu upiekł naturalny chleb - a z ciasta drożdżowego pyszne bułki. Mali piekarze z ochotą degustowali ten niecodzienny przysmak – szczególnie, że zaserwowano go ze smalcem lub masłem i kiszonymi ogórkami. Ponieważ półkolonie miały miejsce w bibliotece dlatego nie zabrakło głośnego czytania a także zagadek i łamigłówek literackich.

Wszystkie obecne dzieci bawiły się świetnie. Z pewnością długo będą wspominać półkolonie w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Więcborku.