Bibliotekarze polecają w czerwcu 2020 roku.

Pani Małgorzata poleca:

Jerzy Pilch - powieści i felietony

W czerwcu Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Więcborku poleca czytelnikom wszystkie dostępne w naszej Książnicy powieści i felietony Jerzego Pilcha. Ten, zmarły w ostatnich dniach maja, prozaik, publicysta, dramaturg i autor scenariuszy pisał o przewrotnej naturze świata, w którym przyszło nam żyć. Z inteligencką przekorą i polemiczną pasją uciekał się do gorzkiej ironii i bolesnego sarkazmu. Krytycznie obserwował i komentował otaczającą nas rzeczywistość. Zapraszamy do lektury tekstów pisarza i felietonisty o ciętym piórze i oryginalnych spostrzeżeniach: ”Tysiąc spokojnych miast”, “Rozpacz z powodu utraty furmanki”, Portret młodej wenecjanki”, “Wiele demonów”, “Spis cudzołożnic...”, Upadek człowieka pod Dworem Centralnym”, “Zmiana albo czas oddalenia”, “Pod Mocnym Aniołem”, “Narty Ojca Świętego”, “Miasto utrapienia”, “Moje pierwsze samobójstwo...”

Poza tym proponujemy wiele nowości wydawniczych, których spis znajduje się w naszym katalogu on line.

Pani Kamila poleca:

Rafał Kosik „Felix, Net i Nika oraz Sekret Czerwonej Hańczy”

Tym razem tytułowi bohaterowie muszą się zmierzyć z zagadką kryminalną. Książka odpowie na pytanie co dorośli ukrywają przed gimnazjalistami. Uważny czytelnik dowie się również jak godnie przyjąć zagranicznych gości. Warto zapamiętać, że „Sekret Czerwonej Hańczy” można czytać niezależnie od innych książek z serii. Polecam

Pani Danuta (filia Sypniewo) poleca:

Sheryl Browne „Opiekunka”

Melissa i Mark zajęci swoją pracą (ona prowadzi własną firmę, on jest oficerem policji) przyjmują pod swój dach opiekunkę do dwóch córeczek. Jest to sąsiadka, która ma za sobą dramatyczne  przeżycia. Na jej oczach doszczętnie spłonął rodzinny dom. Rodzina staje się coraz bardziej zależna od opiekunki. Mark zauważa zmiany w domu i przyglądając się bliżej idealnej z pozoru pomocy domowej, odkrywa wstrząsające fakty. Czy opiekunce uda się doprowadzić do rozpadu małżeństwa swoich pracodawców? Czy Melissa i Mark sami pokonają kryzys. Zapraszam do lektury.

Pan Marcin poleca:

Romuald Koperski „Pojedynek z Syberią”

Książka jest relacją z niecodziennej wyprawy samochodowej. Jej celem było pokonanie Syberii. Trasa rozpoczynała się w Zurychu a kończyła w Nowym Jorku. Czas ekspedycji to lata 90 minionego wieku. Rosja bezpośrednio po upadku komunizmu była krajem pełnym niespodzianek. Obowiązującą walutę stanowiły wódka i papierosy. Tu trzeba się było przygotować na każdą ewentualność.  Nawet dzisiaj - prawie 30 lat później trudno sobie wyobrazić Syberię. Ogromny teren, który raczy podróżnika wspaniałymi widokami ale również chmarami komarów. Daje poczucie wolności a jednocześnie potrafi uwięzić terenowy samochód w głębokim po pas błocie. Owa kraina nie poddaje się nowoczesnej technologii a najlepszymi maszynami są od wieków konie. Polecam