Bibliotekarze polecają - sierpień 2020.

Pani Małgorzata poleca:

Weronika Wierzchowska "Córka kucharki"

Kto, z uwielbiających pieczenie i gotowanie według najstarszych, wyszperanych w babcinych zapiskach przepisów,  zna tekst Lucyny Ćwierczakiewiczowej:” weź kopę jaj...”, a nie sięgnie po książkę Weroniki Wierzchowskiej pt.” Córka kucharki”, ten straci możliwość poznania kulisów życia znakomitej dziewiętnastowiecznej kucharki – celebrytki. Książka jest wprawdzie opowieścią o życiu Tosi, przysposobionej przez Ćwierczakiewiczową sieroty, którą ta mieszczka wychowywała surowo, traktując z pobłażaniem, tak jak wszystkich ludzi wokół, ale bezpośrednio dotyczy XIX-wiecznej kobiety - popularnej na warszawskich salonach.  Proponowana pozycja prezentuje jednak, przede wszystkim, obraz życia dziecka, które musi nauczyć się żyć w cieniu sławnych rodziców. Warto sięgnąć po tę książkę, żeby wychowując swoje dzieci, rozważnie czy też bezmyślnie  nie popełniać podobnych  błędów.

Pani Małgorzata i Pan Marcin polecają:

Tom Rooke “Jak podróżują wirusy, bakterie i inne zarazki”

“Jak podróżują wirusy, bakterie i inne zarazki” Toma Rooke to książka  poświęcona chorobom i ich zapobieganiu. Nie strasząc, w ciekawy, mądry i zabawny sposób tłumaczy dzieciom, jak “przeprowadzają się zarazki” wirusy i bakterie. Proponowana książka, w dobie pandemii COVID-19, w przystępny sposób prezentuje nie tylko dzieciom, ale i ich opiekunom, w jaki sposób “wirusy mogą wtargnąć w ich życie” i  pokazuje najprostsze sposoby zapobiegania zakażeniom.

Pan Marcin poleca:

Nina Majewska-Brown "Dwie twarze"

Autorka dostarcza czytelnikowi bardzo wielu informacji nie tylko o obozie koncentracyjnym ale także o historii SS. Książkę można traktować jako powieść historyczną ale również swego rodzaju pamiętnik. Na lekturze nie zawiodą się też miłośnicy literatury popularnonaukowej. Czytelnik na kolejnych stronach poznaje obłudę niemieckich oprawców a także bezduszność ich żon, które grabiły dobra po zabitych więźniach.

Polecam