Z radością zawiadamiamy, że praca konkursowa bibliotekarza Marcina Łangowskiego z Więcborka uzyskała pierwsze miejsce w konkursie „Kręcimy Tajne Państwo” Konkurs był częścią III Ogólnopolskiej Dyskusji Literackiej. Została ona zorganizowana przez fundację Jana Karskiego i Instytut Książki, we współpracy z Muzeum Historii Polski.

Zadaniem osób uczestniczących w konkursie było wytypowanie reżysera i odtwórcy głównej roli filmu fabularnego poświęconego życiu i misji tajnego emisariusza Jana Karskiego

Poniżej zamieszczamy pracę konkursową naszego kolegi:

Kręcimy Tajne Państwo

 

 

Reżyserem filmu na podstawie „Tajnego Państwa” powinien według mnie zostać Adek Drabiński. Dlaczego akurat on? Myślę, że świetnie sprawdził się podczas realizowania serialu Tajemnica Twierdzy Szyfrów. Powstał on na podstawie powieści Bogusława Wołoszańskiego- człowieka, który doskonale zna historię ostatniej wielkiej wojny. Myślę, że Adek Drabiński świetnie poradził sobie z przeniesieniem treści książki na mały ekran. Akcja była wartka a głębszego realizmu nadawały poszczególnym scenom drobne ale bardzo istotne szczegóły. Jednym z nich był z pewnością, często słyszany w tle słynny niemiecki utwór czasu wojny pt.: Lili Marleen. Reżyser świetnie poradził sobie również z dostosowaniem fabuły do współczesnego odbiorcy. Obecnie nie każdy widz zadowoli się sposobem prowadzenia akcji jak w filmach szpiegowskich z lat 50-tych bądź 60-tych. Oczywiście nie można ujmować owym produkcjom ich splendoru- to niekwestionowane perełki kinematografii. Oglądamy je czasem po kilka razy- jednak odbieramy je jako klasyki i dlatego nasze podejście do nich jest inne bo to osobna kategoria- są świadectwem historii rozwoju kina. Nasze życie jest szybkie, czasem mamy wrażenie, że sami za nim nie nadążamy. Wystarczy spojrzeć na współczesne filmy by stwierdzić, że wartka akcja i widowiskowość to coś obecnie przez widzów poszukiwanego. Niektórzy krytykują współczesne produkcje zarzucając im brak głębi. Myślę, że film o Janie Karskim w reżyserii Adka Drabińskiego może w sposób nowoczesny i efektowny przekazać widzom treści ponadczasowe- takie jak miłość do własnej ojczyzny i poświecenie dla niej i jej obywateli- bez względu na sztuczne podziały. Moim zdaniem powinniśmy jeśli tylko powstanie, pokazywać ten film młodym ludziom. Obecnie przemieszczamy się po całym świecie. Młodzi wyjeżdżają z wielu powodów: praca, inne życie, nauka języka lub po prostu w celu poszukiwania swojego własnego miejsca. Wszyscy z tamtych czy innych powodów opuszczający nasz kraj powinni mieć Polskę w sercu- tak jak Jan Karski. Wiadomo, że nie jest łatwą sztuką zainteresowanie czymś młodzieży- myślę, iż jest tego w stanie dokonać Adek Drabiński.

Odtwórcą głównej roli powinien być Paweł Małaszyński. Niejedna osoba czytająca moje słowa z pewnością pomyśli że oglądałem tylko jeden serial- bo przecież Paweł Małaszyński grał w Tajemnicy Twierdzy Szyfrów Johanna Jorga. Wcale się nie zdziwię- jeśli taka sytuacja będzie miała miejsce. Przyczyna mojej decyzji jest jednak inna- w tej roli trzeba obsadzić aktora młodego pokolenia. Zazwyczaj jest tak, że dany aktor kojarzy się widzowi ze swoją największą rolą lub danym rodzajem filmów, w których najczęściej gra. Są to niewątpliwie sukcesy tych ludzi zapisane na stałe w historii kina. Aktorzy młodego pokolenia nie występowali jeszcze w tylu filmach by nam się z czymś kojarzyli- dlatego oglądając film o Janie Karskim, najpierw skupimy się na jego postaci a potem dopiero na aktorach. Uważam także, iż Paweł Małaszyński sprawdził się jako Jorg i poradzi sobie z odpowiedzialnością jaka niewątpliwie łączy się z rolą tajnego emisariusza Jana Karskiego.

 

Autor

Marcin Łangowski

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Więcborku
ul. Gen. Hallera 22
89-410 Więcbork
Tel. 52 389 86 22

e-mail: bibliotekawiecbork@wp.pl
Strony internetowe związane z bibliotekarstwem, literaturą, edukacją i kulturą
Polecane strony:
www.wiecbork.eu

Licznik odwiedzin: 278415