Jak jeść zdrowo, smacznie i z klasą- opowiada w bibliotece Maria Piastowska

Dnia 5 i 6 marca w Miejsko- Gminnej Bibliotece Publicznej w Więcborku Gościła Pani Maria Piastowska. Pani Maria jest kobietą o wielu zainteresowaniach- stara się pracę zawodową łączyć z pasją- czyli gotowaniem . Od wielu lat piastuje stanowisko Dyrektora Krajowego w firmie Zepter. Ponadto prowadzi doradztwo w zakresie zdrowego stylu życia. Organizuje spotkania, warsztaty i szkolenia dla dorosłych ale także dla dzieci i młodzieży. Występuje także w telewizji i pisze poradniki. Jest pełna energii i zawsze ma mnóstwo ciekawych pomysłów. Swoim dobrym humorem potrafi zjednać sobie każdą publiczność.

W czwartkowy wieczór wszyscy chętni mieli sposobność uczestniczenia w spotkaniu pt.: Wiem co i na czym jem. Panin Maria przybliżała na nim zasady zdrowego odżywiania. Zgromadzeni dowiedzieli się ile posiłków dziennie powinno się jadać a także jakie składniki muszą one zawierać. Obecni na czwartkowym spotkaniu dowiedzieli się, które choroby są następstwem nieprawidłowego odżywiania. W czwartkowy wieczór padła propozycja aby sól zastępować ogórkiem kiszonym, który zawiera wiele cennych składników. Spotkanie połączono z degustacją potraw zawierających naturalne i zdrowe składniki.

Ponadto Pani Maria opowiedziała o historii sztućców- padła odpowiedz na pytanie czy najpierw była łyżka, nóż czy możne widelec.

W piątek o godzinie 10:00 Pani Piastowska spotkała się z dziećmi ze Szkoły Podstawowej w Runowie Krajeńskim. Poznały one ważne zasady dotyczące odżywiania. Przede wszystkim prelegentka mówiła o szkodliwości tzw. kolorowych lemoniad oraz chipsów. Zaznaczyła, że zwykła woda jest najlepszym napojem jaki możemy dostarczyć własnemu organizmowi. Prosiła najmłodszych aby podpowiadały swoim mamom, by te robiąc zakupy czytały etykiety na danych produktach. Przekonywała, iż żywienie w młodym wieku jest bardzo ważne- bo jego efekty rzutują na całe późniejsze życie.

Ku radości Pani Marii dzieci wiedziały, że ich kanapki muszą być kolorowe tzn zawierać jak najwięcej warzyw. Pociechy poznały zasady savoir vivre'au jaki obowiązuje przy stole. Oczywiście dla najmłodszych nie zabrakło niespodzianki. Nie były to jednak batoniki czy cukierki- lecz zdrowy szejk na bazie odtłuszczonego mleka i bananów.

Wieczorem 6 marca w więcborskiej placówce zorganizowano kolejne spotkanie. W czasie jego trwania Pani Maria przybliżała obecnym rady i przepisy kulinarne swojego autorstwa. Nie był to oczywiście suchy wykład- bowiem połączono go z degustacją specjałów, przygotowywanych na oczach zebranych. Tego wieczoru czekało na zebranych wiele niespodzianek. W bibliotece gościł bowiem Pan Mieczysław Chlebowski, który opowiadał o leczeniu z użyciem promieni świetlnych. Ponieważ do święta wszystkich kobiet pozostały tylko dwa dni- obecne na sali panie otrzymały od biblioteki niespodzianki.

Zebranym spodobała się niezmiernie otwartość i radosny sposób bycia Pani Marii Piastowskiej. Z pewnością nie będzie to ostatnie z nią spotkanie.

Życzymy Pani Marylce wielu sukcesów zawodowych a także wierzymy, że wymyśli jeszcze wiele smacznych potraw. A sobie zaś życzymy byśmy mieli sposobność chociaż część z nich skosztować.