Gwiazdy scen operowych w repertuarze karnawałowym

Dnia 19 lutego w Miejsko- Gminnej Bibliotece Publicznej w Więcborku miał miejsce program muzyczny pt.: Gwiazdy scen operowych w repertuarze karnawałowym. Całość przygotował i poprowadził Pan Leszek Skaza.

Zgromadzeni w bibliotece mieli sposobność usłyszeć tanga, walce, romanse oraz wiele innych znakomitych utworów. Ponieważ czwartkowe spotkanie miało charakter muzyczny- dlatego zostało poprzedzone instrumentalnym wprowadzeniem. Jak podkreślił pan Skaza: ...bowiem każda opera jest poprzedzona uwerturą. Osoby obecne w placówce usłyszały tango skomponowane przez Carlosa Gardela- ten utwór został wykorzystany w znanym filmie pt.: Zapach kobiety.

Następnie Pan Leszek zabrał gości w podróż dookoła świata. Bowiem mieli oni okazję ujrzeć najsłynniejsze estrady koncertowe naszego globu, a także usłyszeć najznamienitsze głosy XXI wieku.

W czwartkowy wieczór zaprezentowano sylwetkę Placida Dominga- ten weteran sceny operowej otrzymał tytuł pierwszego dramatycznego tenora świata. Pan Leszek Skaza na czwartkowy wieczór przygotował pieśń La Paloma autorstwa Sebastiana Iradiera.

Pan Skaza Opowiadał nie tylko o samych artystach wykonujących dany utwór, oprócz tego przybliżał sylwetki autorów a nawet okoliczności powstania a czasem także tło historyczne.

Wiele miejsca zostało poświęcone Annie Netrebko. To artystka światowego formatu cechująca się nie tylko wspaniałym głosem ale również talentem aktorskim, połączonym z żywiołowym charakterem. Anna Netrebko śpiewając oddaje klimat i wymowę utworu nie tylko śpiewem ale także mimiką twarzy i ruchem całego ciała. Podczas koncertu rzadko trzyma się wcześniej wyznaczonego planu- co jest pewnym problemem dla operatorów świateł. Jednak po zakończonym koncercie sami biją brawo.

Obecnym do gustu przypadł utwór Oczy czarne w wykonaniu Dmitrija Chworostowskiego. Znany rosyjski baryton wykonał tę ponadczasową pieśń w Pałacu Zjazdów na Kremlu.

Oczywiście w bibliotece można było usłyszeć również polskich artystów. Warto w tym miejscu wspomnieć o urodzonym w Czechowicach- Dziedzicach Piotrze Beczale- najznakomitszym naszym tenorze.

Zgromadzeni w bibliotece goście, zgodzili się ze stwierdzeniem Pana Skazy, że podczas ważnych uroczystości Hymn Polski- powinien być śpiewany przez artystów operowych, gdyż tylko takie pełne patosu wykonanie wywołuje u słuchaczy właściwe wrażenie, i jeszcze bardziej podwyższa rangę całego wydarzenia. Bo hymn jest najważniejszą pieśnią dla każdego narodu. Pan Leszek podał konkretny przykład Francji.

Podczas spotkania Pan Leszek Skaza wykazał się ogromną wiedzą- obecni w bibliotece zauważyli, że podejmowana tematyka praktycznie nie ma dla niego tajemnic.

Na zakończenie obecni wyrazili swoje uznanie. Jednym z gości była Pani Teresa Fidera, która stwierdziła, że czwartkowe spotkanie było dla niej prawdziwym świętem:

Nie spodziewałam się, iż z zachwytu zabraknie mi oddechu. Muzyka przez Pana przedstawiona jest z najwyższej półki. Tą prezentacją przypomniał mi Pan moje lata operowe...