Spotkanie z Siostrą Danielą

Dnia 5 listopada w Miejsko- Gminnej Bibliotece Publicznej w Więcborku miało miejsce spotkanie z Siostrą Danielą. Całe przedsięwzięcie odbyło się w ramach XVI Powiatowego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej.

Siostra Danielka należy do Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej. Obecnie przebywa we Wspólnocie świętego Antoniego w Więcborku. Należy w tym miejscu wspomnieć, że Siostry Franciszkanki prowadzą posługę nie tylko w kraju ale również za granicą- są w Brazylii, Stanach Zjednoczonych, Indonezji, Tanzanii i wielu innych częściach świata. W kraju, zgromadzenie prowadzi wśród społeczności wiele dobrych i pożytecznych dzieł- mieszkańcy Więcborka korzystają choćby z otwartej już w 2008 roku świetlicy dla dorosłych.

W środowy wieczór Siostra Daniela opowiadała o swojej posłudze w Tanzanii. Przebywała tam w latach 1996 do 2007. Posługę pełniła wśród kobiet, młodzieży oraz dzieci- dla których była nie tylko siostrą zakonną ale także nauczycielką. Tanzania to kraj biedny- powstał z połączenia dawnych niemieckich i brytyjskich kolonii.

Siostra misjonarka przywiozła z Afryki bogate doświadczenia, niezwykłe wspomnienia ale także ogromną radość życia. Zresztą sama powiedziała, iż mieszkańcy Afryki to w większości ludzie uśmiechnięci i serdeczni. Mimo, że przyszło jej żyć w prowincjach gdzie przeważała ludność wyznająca Islam nigdy nie doświadczyła dyskryminacji z powodu bycia Chrześcijanką. Podczas jej obecności w Tanzanii językiem urzędowym był angielski, obecnie jest to Suahili. Rdzenni mieszkańcy tamtego rejonu niezwykle cenią ludzi władających ich rodzimym językiem.

Siostra wspomniała, że kościół w Tanzanii jest „.. mocny rodziną”. Bo dla autochtonów więzi rodzinne są niezwykle ważne. Najczęściej występują tam familie wielodzietne. Po roku ciągłej opieki nad dzieckiem matka przekazuje ten obowiązek starszemu rodzeństwu- z tego powodu członkowie rodziny są ze sobą niezwykle zżyci. Nic więc dziwnego, że symbolem Tanzanii jest żyrafa- to zwierzę żyje w rodzinie.

Misjonarka opowiadała zgromadzonym zabawne historie jakie miały miejsce podczas jej wieloletniej posługi- podobno na autobus można czekać nawet kilka dni.

Mieszkańcy Afryki nie gromadzą dóbr na zapas. Zbierają drewno tylko na jeden dzień, podobnie sprawa ma się z wodą.

Misjonarka była również świadkiem smutnych wydarzeń współczesnej historii- widziała exodus obywateli Rwandy. Jak wiemy kraj ten stał się miejscem okrutnej wojny domowej pomiędzy dwiema klasami tego samego narodu- Tutsi i Hutu.

Spotkanie połączono z pokazem multimedialnym. Obecni mogli nie tylko zobaczyć zdjęcia ukazujące posługę misyjną ale również posłuchać oryginalnych afrykańskich utworów.

Zgromadzonych w więcborskiej bibliotece urzekły fotografie zwierząt oraz fantastycznych tanzańskich krajobrazów. Nic w tym dziwnego bowiem na północy kraju jest zlokalizowany Park Narodowy Serengeti, który widnieje na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Uczestnicy spotkania po jego zakończeniu nie ukrywali swojego podziwu dla zaangażowania Siostry Danieli w pełnieniu swojej posługi. Z pewnością Siostra Misjonarka odwiedzi jeszcze więcborską bibliotekę.