Koncert pieśni patriotycznej w więcborskiej bibliotece.

W przeddzień naszego narodowego święta w więcborskiej bibliotece miał miejsce koncert pieśni patriotycznej przy muzycznym akompaniamencie zespołu Relax..Wydarzenie odbyło się w ramach XVI Powiatowego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej.

Poniedziałkowy koncert był również po części wyprawą w głąb naszej historii. Bowiem pieśń zawsze towarzyszyła Polakom. W bibliotece śpiewano utwory znane już uczestnikom powstania listopadowego, styczniowego, powstań śląskich i sierpniowego zrywu 1944 roku. Gros utworów wykonywanych w bibliotece to pieśni legionowe- same cisnęły się na usta gdy po długim czasie zaborów, widziało się wreszcie oddziały polskich żołnierzy. Śpiewali je także sami legioniści- bo opowiadały nie tylko o trudach walki ale także chwale polskiego oręża. Wielu obecnych na koncercie z pewnością doszło do wniosku, iż rola pieśni patriotycznej jest nie do przecenienia. Te nuty unosiły serce, porywały do walki w obronie słusznej sprawy- nawet jeśli z zewnątrz mogła wyglądać na przegraną. Śpiewano o trudnej drodze narodu do niepodległości- jak doskonale wiemy nie była ona usłana różami. Pieśń patriotyczna uczyła, że nie można pozostać pod jarzmem wrogów zaś odpoczynek nastąpi dopiero po wykonaniu zadania: „Marsz, marsz Polonia, nasz dzielny narodzie. Odpoczniemy po swej pracy w ojczystej zagrodzie”. W poniedziałkowy wieczór wykonywano również pieśni towarzyszące odrodzonej Polsce po wielu latach zaborów- wówczas jedna flaga znów powiewała nad zjednoczonymi polskimi ziemiami.

Słowa uznania należą się członkom zespołu Relax czyli państwu Zofii i Leonowi Najdowskim. Pani Zofia śpiewała, zaś pan Leon grał na organach elektrycznych oraz akordeonie. Tego wieczoru w bibliotece wykonano takie pieśni jak choćby Białe róże, Jak długo na Wawelu, Marsz, marsz Polonia, Marsz Pierwszej Brygady oraz wiele, wiele innych. Koncert był wyjątkowy z uwagi na fakt, iż razem z zespołem w przedsięwzięciu, aktywnie uczestniczyli zgromadzeni goście. Z pewnością ułatwiły to śpiewniki przygotowane przez bibliotekarzy- zawierały cały przewidziany tego wieczoru repertuar. Przed poszczególnymi częściami koncertu wygłaszano krótkie wprowadzenie historyczne- nie były to wyłącznie suche fakty. Często nic lepiej nie wprowadzi słuchacza w klimat jakiegoś okresu jak słowa poety, które ów czas opisują. Teksty czytała Pani Dyrektor Maria Kołata oraz Marta Gutowicz i Marcin Łangowski.

Koncert trwał długo bowiem publiczność z zespołem Relax nie chciała się rozstać. Nie obyło się bez bisów- wykonano także wiele utworów na życzenie.

Na zakończenie wszyscy obecni wyrazili chęć ponownego uczestnictwa w powyższym wydarzeniu. Na przestrzeni dziejów powstało mnóstwo pieśni patriotycznych dlatego na następny koncert będzie można przygotować jeszcze bogatszy repertuar. Możemy sobie tylko życzyć kolejnego spotkania z zespołem Relax i polską pieśnią patriotyczną oczywiście w więcborskiej bibliotece.