Spotkanie z Dorotą Angutek

Dnia 27 grudnia w Miejsko- Gminnej Bibliotece Publicznej w Więcborku miało miejsce spotkanie z Panią Dorotą Angutek. Tematem powyższego był krajobraz regionu Krajny.

Pani Dorota jest etnologiem i kulturoznawcą- specjalizuje się w antropologii historycznej a także antropologicznej teorii magii i antropologii zmysłów. W 1989 roku ukończyła studia magisterskie w zakresie etnografii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Następnie do roku 2000 pełniła funkcję asystenta w Instytucie Kulturoznawstwa na tym uniwersytecie. Doktorat z kulturoznawstwa uzyskała w 2001 roku. Od 2002 roku do chwili obecnej jest zatrudniona na stanowisku adiunkta w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Zielonogórskiego, ze specjalizacją w zakresie antropologii kulturowej i społecznej. Już od kilku lat prowadzi badania terenowe w dziedzinie recepcji krajobrazu oraz ludowego folkloru i tradycji wynalezionej- są one przeprowadzane w regionie Krajny.

Podczas piątkowego spotkania Pani Dorota mówiła o rożnych wymiarach postrzegania krajobrazu. Bowiem rolnik będzie go odbierał w aspekcie użytkowym, zaś turysta pod względem estetycznym. Spojrzenie młodzieży związane jest z wyzwaniem do podnoszenia tężyzny fizycznej. Obecni na spotkaniu mieli sposobność zapoznać się z najnowszą publikacją autorki pt.: Kulturowe Wymiary Krajobrazu Krajny. Okazało się, iż zbieranie materiałów do książki było iście herkulesowym wyzwaniem. Rozmawiała ze 174 osobami- na tej grupie przeprowadziła swoje badania. Łącznie odbyło się około 300 wywiadów. Po przeanalizowaniu wyników badań stwierdziła, że mieszkańcy Krajny są bardzo uwrażliwieni na otaczający ich krajobraz. Sama książka stała się udaną próbą podmiotowego podejścia do tematu- czyli pokazania krajobrazu oczyma ludzi.

Pytana, dlaczego zajęła się akurat Krajną- wymieniła kilka powodów. Jest to region z małą ilością przemysłu- ingerencja człowieka w otaczający krajobraz nie jest duża. Obszar wykazuje urozmaicony charakter- niesie to za sobą sporą ilość doznań. Poza tym autorka właśnie stąd pochodzi- Krajna jest więc jej bliska.

Pani Dorota pytana o plany na przyszłość odpowiedziała, ze zamierza zająć się artykułem na temat diabłów krajeńskich- występujących w podaniach. Ponadto bardzo interesuje się haftem a także strojem krajeńskim.

Życzymy Pani dr Dorocie Angutek owocnych badań. Z pewnością wkrótce znów będzie gościć w więcborskiej bibliotece z kolejną interesującą publikacją.