Człowiek współczesny a religia- w czym tkwi problem? Wykład księdza Andrzeja Jaskuły

Dnia 6 listopada Miejsko- Gminna Biblioteka Publiczna w Więcborku gościła księdza Andrzeja Jaskułę. W godzinach przedpołudniowych spotkał się on z młodzieżą licealną i gimnazjalną. Natomiast wieczorem okazję do wysłuchania kapłana a także zadawania mu pytań mieli mieszkańcy Więcborka. Powyższe wydarzenia odbyły się w ramach XIV Powiatowego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej.

Wtorkowe spotkania odbyły się pod hasłem: Człowiek współczesny a religia w czym tkwi problem? Jest to temat bardzo złożony mimo to ksiądz Andrzej podjął się jego interpretacji. Wypowiedz obejmowała wiele wątków. W tym min.: kwestię nowoczesnych mediów a w szczególności Internetu. Stwierdził, iż obecna młodzież działa na portalach społecznościowych. Dlatego dorośli w miarę możliwości powinni poznawać te narzędzia z dwóch ważnych powodów. Po pierwsze aby dotrzeć do młodych i nie stracić z nimi kontaktu. Po drugie zaś rodzice- by mogli w pewien sposób kontrolować poczynania swoich dzieci i w odpowiednim momencie przeciwdziałać złu, które Internet nieodpowiednio użytkowany może ze sobą nieść.

Kapłan poruszył temat wiary. Ludziom negującym istnienie siły wyższej powiedział: „Ateiści to też osoby wierzące- wierzą, że Pana Boga nie ma”. Najważniejsze decyzję w życiu człowiek podejmuje wierząc, że uczynił dobrze. Można do nich zaliczyć małżeństwo, wybór szkoły czy pracy.

Podejmowane wówczas tematy wywołały ożywioną dyskusję. Jedna z obecnych osób przypomniała sobie dzieciństwo, przypadające w czasach PRL-u. Wówczas to jeden z przerabianych w szkole tematów brzmiał: „Mit o Chrystusie”

Ksiądz Jaskuła mówił, iż zło działa poprzez drobne grzechy, z którymi człowiek zmaga się przez wiele lat a w końcu stwierdza, że nie może się z nich podnieść- wówczas stają się elementem jego życia. Wspominał o konieczności czytania Pisma Świętego.

Na zakończenie spotkania padła jakże trafna sentencja św Augustyna: „Gdzie Bóg jest na pierwszym miejscu, tam wszystko jest na swoim miejscu”.