Wykład ks. Mirosława Kiedzika

W czwartek 10 listopada w ramach XIII Powiatowego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej więcborska biblioteka gościła księdza Mirosława Kiedzika.

Ksiądz Mirosław w czwartkowy wieczór przedstawiał zgromadzonym dobrą nowinę o pracy, o radości z niej – bo przecież praca to prawo a w dobie kryzysu nierzadko przywilej. Wielu z nas borykało się lub w dalszym ciągu boryka z jej brakiem. Prelegent bardzo dokładnie przybliżył słuchaczom biblijne podstawy jej etosu- bowiem wartości, normy, obyczaje i wzorce są widoczne od pierwszych kart Pisma Świętego. Ksiądz Kiedzik wskazał, że już Księga Rodzaju przedstawia prace jako wielką niezmierzoną wartość.

Dużo mówiono także o odpoczynku, który należy się pracującemu po jego całotygodniowym trudzie. W tym miejscu głębokie znaczenie ma niedziela i odpoczynek dla niej przypisany. Spotkanie stało się okazja do debaty nad poszanowaniem pracownika przez pracodawcę, bądź pracownika przez innego pracownika W czasach współczesnych wykorzystywanie to często niechlubna norma.

Niektórzy z obecnych słuchając tych słów powiedzieli, iż wielki szacunek należy się osobom, które z różnych powodów w dni wolne muszą pracować. Przykładem mogą być służby mundurowe, strzegące naszego bezpieczeństwa, chroniące nas od ognia. Kolejna grupa zawodowa o której wówczas mówiono to piekarze- oni nierzadko w pocie czoła i trudnych warunkach poświęcają ten „siódmy dzień” by na naszych stolach w poniedziałkowy poranek pojawił się świeży chleb.

Rozmawiano także o zagrożeniach towarzyszących pracy. Pracoholizm- to słowo pojawiało się na ustach obecnych, bardzo często. Nie można pracy podporządkować swojego życia, zastąpić nią rodziny, przyjaciół. Wówczas po pewnym czasie osamotniony człowiek stwierdza, że przez nadmierne zaangażowanie zawodowe stracił najbliższych. „… na wszystko trzeba znaleźć złoty środek- stwierdził jeden z dyskutantów.

Czasami bywa różnie, są lepsze i gorsze dni. Czasami nawał zajęć nie pozwala zatrzymać się nawet na chwilę. Bywa, iż jedni pracują w pocie czoła inni zaś tylko umiejętnie udają, że cos robią. Te sprawy trzeba rozwiązywać zachowując zdrowy rozsadek. A poza tym z perspektywy chrześcijańskiej każdy zostanie rozliczony za swój życiowy dorobek. Wówczas w innej rzeczywistości ta przysłowiowa nagroda będzie wypłacana proporcjonalnie do zasług.